מכללת רידמן, לימודי רפואה סינית , לימודי נטרופתיה
אודות
רידמן קריירה
קליניקות מתמחים
קמפוסים
חנות ברידמן
בוגרים מספרים
פעילות בקהילה
צור קשר
קמפוס אילת
» לקבלת ייעוץ לימודים ממומחי רידמן
שם מלא *
טלפון *
דוא'ל *
כתובת
קמפוס
תחום עניין
קוד אבטחה
מאשר/ת לקבל מידע ועדכונים ממכללת רידמן

» מה קורה ברידמן?!

  

לימודי פסיכותרפיה גופנית - איזון גוף נפש
לימודי פסיכותרפיה גופנית - איזון גוף נפש


 


לימודי  פסיכותרפיה גופנית הוליסטית
Body-Centered Holistic Psychotherapy
התמחות באיזון גופני-נפש-אנרגטי

חדש! פסיכותרפיה גופנית-היחידה להסבת אקדמאים

הירשמו ללימודי פסיכותרפיה גופנית בסמסטר סתיו
וקבלו מלגות לימודים
להרשמה מלאו פרטם בטופס מצד ימין

 

מוזמנים לחוות טיפול בפסיכותרפיה גופנית בקליניקת המתמחים שלנו
במחיר שווה לכל כיס- לחצו לפרטים>


מסלול לימודי פסיכותרפיה גופנית של מכללת רידמן - מוכר ע"י האיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית ה-

EABP- European Association for Body Psychotherapy

 והינו אחד מבתי הספר המובילים באירופה בתחום מרתק זה. תכנית הלימודים במגמה היא היחידה בישראל שקיבלה הכרה על-ידי ארגון אירופי יוקרתי זה, והיא מוסמכת להכשרת פסיכותרפיסטים גופניים על-פי הקריטריונים של הארגוןתעודה מפורום ה- EABP המכירה במכללת רידמן כאחד מביה"ס המוסמכים באירופה להוראת פסיכותרפיה גופנית. בית הספר לפסיכותרפיה הוליסטית של מכללת רידמן הוא גם היחיד בישראל שהתקבל כחבר בפורום של בתי-הספר המוכרים על-ידי ה- EABP. מכתב חדש באישור ה- EABP

 

קחו לכם דקה לצפות בסרטון- מומלץ! 


ההפרדה בין גוף לנפש, אשר החלה בשלהי המאה ה-18 וקיבלה תאוצה עם התפתחותם הנפרדת של מדעי הרפואה ומדעי ההתנהגות, הביאה לפיצול בתפיסת האדם וגרמה למגבלה בגישה הטיפולית. עולם הטיפול עובר בשנים האחרונות תהפוכות, בשל החשיפה לתרבויות, לפילוסופיות ולגישות, המנסות להביא לשילוב בתפיסות תהליכי גוף ונפש ולפיתוח מודלים אינטגרטיביים והוליסטיים של התערבות.

בין המודל הרפואי, המעלה על נס התערבויות פיזיות וכימיות, בין המודל הפסיכולוגי, המבוסס על התערבויות ורבליות ואמוציונליות, ואפילו המודל ההתערבותי האלטרנטיבי, המנצל תהליכים אנרגטיים ופיזיים טבעיים יותר, נמצא מרחב לפיתוח מודל, המשלב באופן מלא יותר התערבות במישור הגופני, הנפשי והרוחני גם יחד.

התכנית לפסיכותרפיה גופנית הוליסטית שמציעה מכללת רידמן, באה לתת מענה לצורך זה על-ידי פיתוח מודל אינטגרטיבי הוליסטי. היא הושפעה ממספר תכניות לימודיות המשלבות טיפול גופני ונפשי, שפותחו בעשור האחרון בארה"ב ובאירופה.
תכנית ייחודית וחדשנית זו נשענת על מודל טיפולי המשלב בין תהליכי הכרה ותודעה, מגע ותנועה, דמיון ומטאפורות, נשימה ומדיטציה, זרימה אנרגטית ועבודת גוף. במהלך תכנית הלימודים ייחשפו הסטודנטים למגוון רחב של גישות ומודלים מערביים ומזרחיים, המנצלים מנגנוני וקשרי גוף-נפש בתהליכי טיפול ושינוי.

הטיפול בפסיכותרפיה גופנית, יעיל למגוון בעיות גופניות רגשיות נפשיות, החל מכאבי גב, בעיות עיכול וקשיי נשימה פסיכוסומטיים, דרך עבודת מודעות והתפתחות אישית למימוש הפוטנציאל האישי ועד טיפול במצבי חרדה, חוסר ביטחון, התמודדות עם שכול ועוד. הטיפול בתחום זה, מתאים לכל אדם הרוצה לשפר את איכות חייו ומצבו הגופני רגשי נפשי.

על המגמה

מגמת פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן מונה כ- 200 סטודנטים בקמפוסים השונים ברחבי הארץ ומכשירה מזה למעלה מ-10 שנים את מיטב המטפלים בפסיכותרפיה גופנית בישראל. המגמה מכשירה מטפלים המתמחים בהבנת הקשר בין הגוף לנפש ולרוח, על כל הרבדים הקשורים בכך: הפסיכולוגי, הפיזי, האנרגטי, הנפשי, הרגשי, הרוחני, דפוסי התנהגות ומחשבה. התוכנית מעוצבת על פי זרם בפסיכותרפיה ההומניסטית, המהווה אינטגרציה בין עקרונות מעולם הפסיכולוגיה לבין תפישות חדשניות מעולם הפסיכותרפיה הגופנית.

התוכנית מבוססת על משנתו של וילהלם רייך - אשר הטביע את המשפט החשוב: "רגשות מודחקים מתהווים למתח שרירי בגוף" - וממשיכי דרכו, ביניהם גרדה בויסן, אלכסנדר לויין ודיויד בודלה, תוך התייחסות ולימוד אבני בסיס בפסיכולוגיה המסורתית. מטרת השיטה הינה להעמיק את הידע אודות הקשר בין מערכת הרגשות המודחקים לבין מתחים, כאבים ומחלות שבני האדם סובלים מהם, וללמד כיצד לטפל בהם במגוון רחב של טכניקות מגע, תנועה, דיבור, עבודה אנרגטית, דמיון מודרך, מדיטציה, התבוננות, נשימה, קול ועוד.

במהלך הלימודים רוכשים בוגרי המגמה  ידע רב ושליטה הן בהבנת התיאוריות הפסיכולוגיות המהוות בסיס חיוני להבנת התנהגות האדם והן בהבנת הפיזיולוגיה והמצבים הפתולוגיים של גוף האדם על מערכותיו השונות.  למידה זאת תורמת רבות ליכולתם  להבין מונחים רפואיים, להבין את ה"שפה" שאותה מדברים סביבם- המטופלים והצוות הרפואי , ובכך להיטיב ולתרום לדיאלוג החדש- שכולו סובב את טובת המטופל.
בשנה האחרונה ללימודים מחזיקים הסטודנטים בתעודה והם מוסמכים לטפל. בשלב זה תתמקד תכנית הלימודים בצבירת ניסיון טיפולי מעשי במוסדות שונים (בתי-חולים ומוסדות בריאות הנפש), בהרחבה ובפיתוח מיומנויות טיפוליות. כל זאת תוך הדרכה אינטנסיבית וליווי הן של צוות מורי המגמה והן של הצוות הטיפולי במוסדות שבהם נערכת ההתנסות.

עקרונות התוכנית

שיטת הפסיכותרפיה הגופנית, מעבר לשיטת טיפול נפשי – גופני – רגשי, מהווה גם דרך לחיים בריאים יותר, תוך כדי מימוש הפוטנציאל הפנימי שלנו ומבוססת על 7 עקרונות:

  • מודעות לגוף והבנה של תחושות פיסיות ואנרגטיות פנימיות, הבנת קשרי גוף-נפש.
  • תנועה ופעילות גופנית, חשיבותה לזרימת האנרגיה בנו וחיבור לעוצמה שבנו.
  • נשימה נכונה – נשימה היא חיים, היא המהות, העמקה בתחום מדיטציה ודמיון מודרך 
  • מגע הינו חלק מהותי בחיינו, מגע הוא מרפא והכרחי בכל שלב בחיינו. בדיוק כפי שתינוק אמור לקבל מהוריו מגע , חום, חיבוק, אהבה, הכלה והזנה בכל הרמות. 
  • חשיבה חיובית – אנו יוצרים את המציאות שלנו על ידי מחשבות ולאחר מכן דיבור ומעשה. 
  • הבעת רגשות היא הכרחית להתפתחות תקינה, אי הבעת רגשות יוצרת מחלות. 
  • מודעות ואמונה, תהליך התפתחות וצמיחה אישית, כרוך בהתפתחות רוחנית.

אנו מאמינים שעל פי גישה זו ועקרונות אילו ניתן להגיע לחיים בריאים ושלמים יותר ועל פיהם המטפלים בתחום זה יכולים לעזור לכל אחד לפתור בעיות ולשפר את איכות חיינו.

מטרות התכנית

• הכשרת הסטודנט לעבודת פסיכותרפיה גופנית תוך שילוב דיסציפלינות שונות, הכרת הגישות
  השונות וזיהוי דרכו האישית.

• פיתוח והעמקת מודעות הסטודנט לתהליכים גופניים ונפשיים המשפיעים על התפתחותו.

• פיתוח המיומנויות האבחוניות והטיפוליות של הסטודנט. עיגון ההתנסות החווייתית בתאוריה
   
  המבוססת על ידע פסיכולוגי ומחקר מדעי (תאוריות רייכיאניות, פסיכו-נוירו-אימונולוגיה ורפואה 
  התנהגותית).

• הכנת הסטודנט לקראת קריירה כמטפל בפסיכותרפיה גופנית המצויד בידע, בניסיון ובביטחון
  עצמי רב.

• הכשרת מטפלים בפסיכותרפיה גופנית הוליסטית אשר יתאימו לדרישות הסף שנקבעו להכרה
  מקצועית ע"י הארגון האירופאי היוקרתי -  ה-EABP.


תכנית הלימודים
תכנית הלימודים במגמה לפסיכותרפיה גופנית מבוססת על ארבעה עקרונות מרתקים:

פילוסופיה הוליסטית – המדברת על כוליותו של האדם ועל יחסי הגומלין המתמידים שבין הגוף והנפש,  אוריינטציה גופנית - מקומו של הגוף בטיפול הנפשי, ההתייחסות, האבחון והשימוש בו, תפיסה הומניסטית ויישומה ביחסי מטפל מטופל, וגישה טיפולית אינטגרטיבית, המאחדת את הטכניקות והמיומנויות הטיפוליות הקיימות בפסיכותרפיה הגופנית המודרנית.

אנו שמים דגש מיוחד ונרחב על עבודתו העצמית של המטפל, על מודעותו העצמית כבסיס להבנתו ורגישותו לצרכי המטופל, ועל פיתוח מיומנויות וכלים לעזור לו. במקביל אנו שמים דגש רב על מציאת הדרך הייחודית לטיפול של כל סטודנט לפי כישוריו ואופיו האינדיבדואלי בשנות הסיום, בהן מתגבשת הזהות המקצועית של המטפל.

הכשרת המטפלים כוללת אינטגרציה של ארבעה רבדים: התפתחות אישית; תיאוריות פילוסופיות וידע; טכניקות ומיומנויות טיפוליות ו-התנסות קלינית. הלימודים כוללים תהליך התפתחות אישי אינטנסיבי המתקיים בשנתיים הראשונות המהווה בסיס והכנה להמשך הדרך, לצד רכישת ידע תיאורטי, מעשי וטיפולי רב. כמו כן, מתקיימת התמחות מעשית בקליניקות פנימיות, בתלמידי שנה א' ובבתי חולים ומוסדות ציבוריים וממשלתיים ומוסדות נוער בשלוש השנים האחרונות – ג' ד' וה' .

תחום הפסיכותרפיה ההוליסטית במכללת רידמן לקח על עצמו לקיים מחקרים אמפיריים להוכחת יעילות הגישה, ואנו קשורים בקשר מחקרי עם שני בתי חולים.

למי מיועדת התכנית
התכנית "פסיכותרפיה גופנית הוליסטית" מיועדת לאלו מביניכם המזדהים עם עיקריה ומטרותיה. התכנית תעניק לכם את ההכשרה הדרושה כדי לטפל במגוון הכלים והטכניקות של הפסיכותרפיה ההוליסטית, על כל האחריות והרגישות שהשימוש בהם מחייב. הסטודנטים בתכנית יכולים להיות אנשים שזהו עבורם הצעד הראשון בעולם הרפואה ההוליסטית, או מטפלים ותיקים המעוניינים בהכשרה נוספת וספציפית יותר בתחום הפסיכותרפיה. אנשי מקצוע מתחומים שונים של בריאות הנפש, כמו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, מורים מהחינוך המיוחד וכו', ימצאו עניין בחלקים השונים של התכנית שהינם ייחודיים למסגרת זו, אשר יעשירו ויעמיקו את יעילות הכלים הטיפוליים שברשותם.


דיפלומה:

פסיכותרפיה גופנית- הוליסטית
התמחות באיזון גופני-נפשי- אנרגטי 

אודות ה- EABP European Association for Body Psychotherapy

ה-EABP- האיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית הינו האיגוד המקצועי החשוב ביותר באירופה בתחום הפסיכותרפיה הגופנית לשם קביעת סטנדרטים המגדירים את מקצועיות הטיפול ואת איכות ההכשרה. הוא פועל כארגון להסמכת פסיכותרפיסטים גופניים ולהעלאת הסטנדרטים והאתיקה בתחום. באיגוד חברים מעל 700 פסיכותרפיסטים אירופאים מוכרים ו- 50 מוסדות הכשרה וארגונים מקצועיים. אתר האיגוד: http://www.eabp.orgאודות ה-EABP FORUM 
המוסד החשוב ביותר בתוך איגוד ה- EABP הוא ה- FORUM אשר הוקם בשנת 1999. זהו גורם ההסמכה המאגד בתוכו רק 25 מוסדות הכשרה אשר עברו בהצלחה תהליך רב שנים של הערכת תכניות לימודים והכרתן ע"י ה- EABP FORUM.
מוסדות אלו בלבד, מורשים מטעם ה-EABP להכשיר פסיכותרפיסטים גופניים ורק בוגרי מוסדות אלו רשאים להתקבל לחברות מוכרת באיגוד. בנוסף, פועל ה-EABP לקידום דיאלוג, החלפת מידע בין חבריו, ארגון כנסים מקצועיים, ימי עיון וסדנאות. בין מטרותיו, קביעת סטנדרטים מקצועיים ע"י הענקת הכרה למוסדות הכשרה ולפסיכותרפיסטים גופניים ושימור הרמה המקצועית הנאותה והאתיקה בקרב המטפלים

בית הספר לפסיכותרפיה הוליסטית אינטגרטיבית של מכללת רידמן הוא בית הספר היחיד בישראל שהוכר על ידי EABP FORUM ותכנית הלימודים מוכרת על ידו.

ארגון יוקרתי זה בחן באמצעות אמות המידה המקצועיות והמחמירות ביותר את מסלול לימודי הפסיכותרפיה הגופנית הנלמדים במכללת רידמן ולאחר תהליך אקדמי ממושך קיבלה מכללת רידמן, ביה"ס לפסיכותרפיה הוליסטית, את הזכות להימנות על אותם 25 מוסדות הסמכה המוכרים באירופה. לא זאת בלבד, חשוב לציין כי בית הספר לפסיכותרפיה הוליסטית של מכללת רידמן נחשב כיום לבית הספר הגדול ביותר באירופה וסגל בית הספר שותף בוועדות המקצועיות של האיגוד.

תנאי ראשון לקבלתו של מטפל חדש לאיגוד הוא הכרה בתכניות הלימוד ע"י ה- EABP FORUM. מסיבות אלה סטודנטים אשר מסיימים את תכנית הלימודים במכללת רידמן בהצלחה, יכולים לבקש להצטרף לאיגוד, ואם יעמדו בדרישותיו יוכלו לזכות בהכרה היוקרתית.
משמעות החברות באיגוד ה-EABP הנה הכרה בכל רחבי אירופה כפסיכותרפיסט. להכרה זו גם משמעות והערכה בארץ (למשל- רישום באתר הפסיכותרפיסטים "בטיפולנט" וב"סטארמד" במקצוע הפסיכותרפיה הגופנית מותנה בחברות ב- EABP). 

משנת 2011 ראש המגמה לפסיכותרפיה הוליסטית גופנית מכהן כחבר בוועד המנהל של
ה- FORUM.
ראה קישור לרשימת חברי  הפורום של האיגוד:
http://www.eabp.org/forum-members.php

לימודי נטורופתיה, לימודי רפואה סינית    info@reidman.co.il   1-800-22-09-22  מכללת רידמן - המקום המושלם ללימודי רפואה משלימה